Scissor lift 17.2m
GS 172-12 W GS 172-12 W
17,40 m Max. Working height
500 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 17,40 m |
| Movable up to working height | 15,40 m |
| Max. Platform height | 15,40 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 500 kg |
| Overall dimensions LxW | 3,37 x 1,26 m |
| Construction width | 1,26 m |
| Transport position height | 3,26 m |
| Transport height with/without railing | 3,26 / 2,49 m |
| Dead weight | 6280 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,14 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Anchor point PPE EN 795 | I, 4 Stk. Stk. |
Technical specifications, prices and images are subject to change.