Scissor lift 17.1m
GS 171-12 WS GS 171-12 WS
17,34 m Max. Working height
400 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 17,34 m |
| Movable up to working height | 17,17* m |
| Max. Platform height | 15,34 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 400 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,79 x 1,17 m |
| Platform length extended | 3,79 m |
| Max. Lifting load on extension | 150 kg |
| Overall dimensions LxW | 3,28 x 1,22 m |
| Construction width | 1,22 m |
| Transport position height | 2,32 m |
| Transport height with/without railing | 3,28 / 2,32 m |
| Dead weight | 5710 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,10 m |
| Supports | yes |
| Swing axle | no |
| Special features | Outdoor use only with supports, attachment points for restraint systems (PPE) available! *Only for indoor use |
Technical specifications, prices and images are subject to change.