Scissor lift 17m
GS 170-12 WI GS 170-12 WI
16,90 m Max. Working height
400 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 16,90 m |
| Movable up to working height | 16,90 m |
| Max. Platform height | 14,9 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 400 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,80 x 1,20 m |
| Platform length extended | 3,80 m |
| Max. Lifting load on extension | 150 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,98 x 1,21 m |
| Construction width | 1,21 m |
| Transport position height | 2,25 m |
| Transport height with/without railing | 3,10 / 2,25 m |
| Dead weight | 4670 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,14 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Light platform, very maneuverable Attachment points for restraint systems (PPE) available! |
Technical specifications, prices and images are subject to change.