Scissor lift 18.6m
GS 186-20 W GS 186-20 W
18,56 m Max. Working height
550 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 18,56 m |
| Movable up to working height | 18,56* m |
| Max. Platform height | 16,56 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 550 kg |
| Platform dimensions LxW | 4,05 x 1,83 m |
| Platform length extended | 6,07 m |
| Max. Lifting load on extension | 550 kg |
| Overall dimensions LxW | 4,56 x 2,02 m |
| Construction width | 2,02 m |
| Transport position height | 2,72 m |
| Transport height with/without railing | 3,52 / 2,72 m |
| Dead weight | 8660 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,20 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Very wide platform. 8 PSA stop points. *With up to 1° ground inclination. Can be moved up to a working height of 8.10 m on a ground incline of up to 3°. |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Alternatives
Accessories