Scissor lift 16m
GS 160-12 WI GS 160-12 WI
15,90 m Max. Working height
250 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 15,90 m |
| Movable up to working height | 15,90 m |
| Max. Platform height | 13,9 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 250 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,29 x 1,17 m |
| Platform length extended | 3,60 m |
| Max. Lifting load on extension | 250 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,46 x 1,23 m |
| Construction width | 1,23 m |
| Transport position height | 1,85 m |
| Transport height with/without railing | 2,76 / 1,85 m |
| Dead weight | 3000 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,09 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features |
Technical specifications, prices and images are subject to change.