Scissor lift 14m
GS 140-9 WI GS 140-9 WI
14,07 m Max. Working height
220 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 14,07 m |
| Movable up to working height | 14,07 m |
| Max. Platform height | 12,07 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 220 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,30 x 0,87 m |
| Platform length extended | 3,60 m |
| Max. Lifting load on extension | 220 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,47 x 0,9 m |
| Construction width | 0,9 m |
| Transport position height | 1,72 m |
| Transport height with/without railing | 2,61 / 1,72 m |
| Dead weight | 3000 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,09 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Extremely narrow machine, 4 PPE attachment points |
Technical specifications, prices and images are subject to change.