Scissor lift 13.9m
GS 139-12 WI GS 139-12 WI
13,82 m Max. Working height
350 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 13,82 m |
| Movable up to working height | 13,82 m |
| Max. Platform height | 11,82 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 350 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,25 x 1,12 m |
| Platform length extended | 3,15 m |
| Max. Lifting load on extension | 120 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,40 x 1,20 m |
| Construction width | 1,20 m |
| Transport position height | 1,62 m |
| Transport height with/without railing | 2,49 / 1,62 m |
| Dead weight | 2970 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,08 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Large platform, attachment points for restraint systems (PPE) available! |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Accessories