Scissor lift 14m
GS 140-12 WI GS 140-12 WI
13,82 m Max. Working height
350 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 13,82 m |
| Movable up to working height | 13,82 m |
| Max. Platform height | 11,82 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 350 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,29 x 1,18 m |
| Platform length extended | 3,21 m |
| Max. Lifting load on extension | 150 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,48 x 1,21 m |
| Construction width | 1,21 m |
| Transport position height | 1,65 m |
| Transport height with/without railing | 2,51 / 1,65 m |
| Dead weight | 3175 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,07 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | 3 PSA stop points |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Accessories