Scissor lift 13.8m
GS 138-12 WI GS 138-12 WI
13,83 m Max. Working height
320 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 13,83 m |
| Movable up to working height | 13,83 m |
| Max. Platform height | 11,83 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 320 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,27 x 1,12 m |
| Platform length extended | 3,17 m |
| Max. Lifting load on extension | 113 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,48 x 1,21 m |
| Construction width | 1,21 m |
| Transport position height | 2,09 m |
| Transport height with/without railing | 2,62 / 2,09 m |
| Dead weight | 2990 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,10 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Anchor point PPE EN 795 | I, 4 Stk. Stk. |
| Special features | Floor load pressure : 11.2 kg/cm² or 1097.5 kPA |
Technical specifications, prices and images are subject to change.