Telescopic work platform 15.9m
GT 159-23 WAkRG GT 159-23 WAkRG
15,50 m Max. Working height
230 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 15,50 m |
| Movable up to working height | 15,50 m |
| Max. Platform height | 13,50 m |
| Max. lateral reach | 12,87 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Max. Pitch angle | 50% ° |
| Four-wheel drive | yes |
| Drive type | Diesel |
| Non-Marking | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 8.40 x 2.28 x 2.30 m |
| Transport position length | 6,70 m |
| Construction width | 2,28 m |
| Transport position height | 2,48 m |
| Ground clearance | 0,34 m |
| Surplus | 0,81 m |
| Dead weight | 6800 kg |
| Track widening | - |
| Platform dimensions WxD | 2.30 x 0.80 m m |
| Swing axle | no |
| Soot particle filter | yes |
| Basket arm | yes |
| Swivel range | endless |
| Rotating work basket | yes/2 x 90° |
| Special features | White non-abrasive off-road tires, wide work basket, PPE attachment points, machine can be used on slopes of up to 5° |