Scissor lift 28m
GS 280-25 WASP GS 280-25 WASP
28,02 m Max. Working height
750 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 28,02 m |
| Movable up to working height | 28,02 m |
| Max. Platform height | 26,02 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 750 kg |
| Platform dimensions LxW | 5,48 x 2,42 m |
| Platform length extended | 7,57 m |
| Max. Lifting load on extension | 750 kg |
| Overall dimensions LxW | 5,96 x 2,56 m |
| Construction width | 2,56 m |
| Transport height with/without railing | 4,16 / 3,20 m |
| Dead weight | 19800 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | yes |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,22 m |
| Supports | yes |
| Swing axle | yes |
| Special features | movable from full height, all-wheel steering, supports, electric drive, white tires - for indoor and outdoor use, oscillating axle, large platform with a load capacity of up to 750 kg |
Accessories