Scissor lift 12.5m
GS 125-16 W GS 125-16 W
12,55 m Max. Working height
450 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 12,55 m |
| Movable up to working height | 12,55 m |
| Max. Platform height | 10,55 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 450 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,36 x 1,49 m |
| Platform length extended | 3,70 m |
| Max. Lifting load on extension | 450 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,81 x 1,58 m |
| Construction width | 1,58 m |
| Transport position height | 1,89 m |
| Transport height with/without railing | 2,66 / 1,89 m |
| Dead weight | 3230 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,15 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | White wide tires, large platform, 6 attachment points for PPE |
Technical specifications, prices and images are subject to change.