Scissor lift 12m
GS 120-9 WI GS 120-9 WI
12,02 m Max. Working height
300 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 12,02 m |
| Movable up to working height | 12,02 m |
| Max. Platform height | 10,02 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 300 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,26 x 0,87 m |
| Platform length extended | 3,65 m |
| Max. Lifting load on extension | 300 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,53 x 0,90 m |
| Construction width | 0,90 m |
| Transport position height | 1,48 m |
| Transport height with/without railing | 2,40 / 1,48 m |
| Dead weight | 3080 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,08 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Extremely narrow platform, 4 PSA anchor points |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Accessories