Scissor lift 11.9m
GS 119-12 W GS 119-12 W
12,00 m Max. Working height
320 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 12,00 m |
| Movable up to working height | 12,00 m |
| Max. Platform height | 10,00 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 320 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,27 x 1,12 m |
| Platform length extended | 3,22 m |
| Max. Lifting load on extension | 150 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,48 x 1,15 m |
| Construction width | 1,15 m |
| Transport position height | 1,96 m |
| Transport height with/without railing | 2,49 / 1,96 m |
| Dead weight | 3060 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,10 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Floor load pressure : 12.9 kg / cm² or 1267.4 kPA |
Technical specifications, prices and images are subject to change.