Truck-mounted working platform 23m
GL 23 S GL 23 S
22,71 m Max. Working height
300 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 22,71 m |
| Max. Platform height | 20,71 m |
| Max. lateral reach | 15,89 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 300 kg |
| Platform dimensions LxW | 0,86 x 1,44 m |
| Swivel range | 2x 200° = 400° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | no |
| Dead weight | 3320 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,19 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | V=3.48 / H=3.55 m |
| Support width on one side | V=2.86 / H=2.90 m |
| Vertical support width | V=2.22 / H=2.23 m |
| Support length | 3,61 m |
| Driving licence | B / 3 |
Technical specifications, prices and images are subject to change.