Truck-mounted working platform 23m
GL 23 P GL 23 P
22,72 m Max. Working height
250 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 22,72 m |
| Max. Platform height | 20,72 m |
| Max. lateral reach | 17,07 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 250 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,30 x 0,71 m |
| Swivel range | 360° |
| Rotating work basket | yes/2 x 80°. |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 7.82 x 2.26 x 2.98 m |
| Dead weight | 3313 kg |
| Total weight | 3500 kg |
| Perm. total weight | 3500 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,16 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 3,41 m |
| Support width on one side | 2,78 m |
| Vertical support width | 2,15 m |
| Support length | 4,11 m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | Extremely high lateral reach, socket for power in the workman basket |
Alternatives