Truck-mounted working platform 22m
GL 22 T GL 22 T
22,35 m Max. Working height
200 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 22,35 m |
| Max. Platform height | 20,35 m |
| Max. lateral reach | 14,18 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 200 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,37 x 0,66 m |
| Swivel range | +/- 225° |
| Rotating work basket | yes/2 x 55°. |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 6.47 x 2.12 x 3.00 m |
| Dead weight | 3260 kg |
| Total weight | 3500 kg |
| Perm. total weight | 3500 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,16 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 3.52 (front) / 3.34 (hinten) m |
| Support width on one side | 2.82 (front) / 2.73 (rear) m |
| Vertical support width | 2.12 (front) / 2.12 (rear) m |
| Support length | 4.15 wide/ 3.19 narrow m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | Compact design, maximum installation inclination 5°, loading area with dropside 1.05 x 2.13 m |
Technical specifications, prices and images are subject to change.