Telescopic work platform 22.4m
GT 224-24 AkPG GT 224-24 AkPG
22,43 m Max. Working height
230 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 22,43 m |
| Movable up to working height | 22,43 m |
| Max. Platform height | 20,43 m |
| Max. lateral reach | 18,21 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Max. Pitch angle | 45% ° |
| Four-wheel drive | yes |
| Drive type | Diesel |
| Non-Marking | no |
| Overall dimensions LxWxH | 10.20 x 2.48 x 2.60 m |
| Transport position length | 7,85 m |
| Construction width | 2,48 m |
| Transport position height | 2,60 m |
| Ground clearance | 0,26 m |
| Surplus | 1,15 m |
| Dead weight | 12270 kg |
| Track widening | - |
| Platform dimensions WxD | 2.44 x 0.92 m m |
| Swing axle | yes |
| Basket arm | yes |
| Swivel range | 360° |
| Rotating work basket | yes |
| Special features |