Scissor lift 15.5m
GS 155-24 WB GS 155-24 WB
15,45 m Max. Working height
750 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 15,45 m |
| Movable up to working height | 15,45 m |
| Max. Platform height | 13,45 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 750 kg |
| Platform dimensions LxW | 4,23 X 2,26 m |
| Platform length extended | 6,02 m |
| Max. Lifting load on extension | 750 kg |
| Overall dimensions LxW | 4,65 x 2,44 m |
| Construction width | 2,44 m |
| Transport position height | 2,26 m |
| Transport height with/without railing | 3,02 / 2,26 m |
| Dead weight | 7590 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,16 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | white wide tires, high max. lifting capacity, large platform |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Accessories