Scissor lift 11.6m
GS 116-12 WI GS 116-12 WI
11,60 m Max. Working height
317 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 11,60 m |
| Movable up to working height | 11,60 m |
| Max. Platform height | 9,60 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 317 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,17 x 1,13 m |
| Platform length extended | 3,33 m |
| Max. Lifting load on extension | 113 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,33 x 1,17 m |
| Construction width | 1,17 m |
| Transport position height | 1,47 m |
| Transport height with/without railing | 2,35 / 1,47 m |
| Dead weight | 2300 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,09 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Large platform, attachment points for restraint systems (PPE) available! |
Technical specifications, prices and images are subject to change.