Scissor lift 8m
GS 080-8 WI GS 080-8 WI
8,00 m Max. Working height
408 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 8,00 m |
| Movable up to working height | 8,00 m |
| Max. Platform height | 6,00 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 408 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,12 x 0,77 m |
| Platform length extended | 2,96 m |
| Max. Lifting load on extension | 136 kg |
| Overall dimensions LxW | 2,34 x 0,84 m |
| Construction width | 0,84 m |
| Transport position height | 1,21 m |
| Transport height with/without railing | 2,08 / 1,21 m |
| Dead weight | 1594 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,07 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | High basket load, attachment points for restraint systems (PPE) available! |