Scissor lift 7.8m
GS 078-8 W GS 078-8 W
7,80 m Max. Working height
230 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 7,80 m |
| Movable up to working height | 7,80 m |
| Max. Platform height | 5,80 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,72 x 0,75 m |
| Platform length extended | 2,59 m |
| Max. Lifting load on extension | 230 kg |
| Overall dimensions LxW | 1,91 x 0,79 m |
| Construction width | 0,79 m |
| Transport position height | 1,08 m |
| Transport height with/without railing | 1,99 / 1,08 m |
| Dead weight | 1520 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,06 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | only approved for one person in the workman basket for outdoor use. anchor points for restraint systems (psa) available. |
Technical specifications, prices and images are subject to change.