Scissor lift 7.6m
GS 076-8 W GS 076-8 W
7,68 m Max. Working height
230 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 7,68 m |
| Movable up to working height | 7,68 m |
| Max. Platform height | 5,68 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,56 x 0,65 m |
| Platform length extended | 2,47 m |
| Max. Lifting load on extension | 120 kg |
| Overall dimensions LxWxH | 1.82 x 0.79 x 1.80 m |
| Construction width | 0,79 m |
| Transport position height | 1,80 m |
| Transport height with/without railing | 2,15 / 1,80 m m |
| Dead weight | 1610 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Indoor use only | yes |
| Non-Marking | yes |
| Ground clearance | 0,052 m |
| Supports | no |
| Swing axle | no |
| Special features | Attachment points for restraint systems (PPE) available! |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Alternatives
Accessories