Truck-mounted working platform 30m
GL 30 P GL 30 P
29,91 m Max. Working height
350 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 29,91 m |
| Max. Platform height | 27,91 m |
| Max. lateral reach | 24,79 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 350 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,66 x 0,82 m |
| Swivel range | 2 x 250 = 500° |
| Rotating work basket | yes/2 x 90 = 180° |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 7.64 x 2.51 x 3.61 m |
| Dead weight | 7190 kg |
| Total weight | 7490 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,17 m |
| Supports | yes |
| Support pressure max. | Front 68 kN / Rear 58 kN |
| Support width on both sides | 5,32 m |
| Support width on one side | 3,92 m |
| Vertical support width | 2,51 m |
| Support length | 5,40 m |
| Driving licence | C1 / 3 |
| Special features | Short overall vehicle length for increased maneuverability, Increased basket load: 350 kg in combination with enormous reach |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Alternatives