Truck-mounted working platform 29m
GL 29 G GL 29 G
28,63 m Max. Working height
300 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 28,63 m |
| Max. Platform height | 26,63 m |
| Max. lateral reach | 20,30 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 300 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,10 x 0,86 m |
| Swivel range | +/- 270° |
| Rotating work basket | Yes, 2 x 45° |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 6.94 x 2.52 x 3.75 m |
| Dead weight | 7340 kg |
| Perm. total weight | 7490 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,20 m |
| Supports | yes |
| Support pressure max. | 75 kN |
| Support width on both sides | 5,30 m |
| Support width on one side | 4,10 m |
| Vertical support width | 2,52 m |
| Support length | 4,81 m |
| Driving licence | C1 / 3 |
| Special features | Extremely long reach, socket in the workman basket, motor on/off switch in the workman basket, automatic retraction, automatic set-up, memory function |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Alternatives