Truck-mounted working platform 16m
GL 16 K GL 16 K
16,35 m Max. Working height
200 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
Advantages
- Driving license class B
- mobile operations
- Automatic setup and retraction
Particularly suitable for
- Gardening and landscaping
- Trade
- Construction industry
| Max. Working height | 16,35 m |
| Max. Platform height | 14,35 m |
| Max. lateral reach | 9,90 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 200 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,20 x 0,70 m |
| Swivel range | 2 x 175° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 6.78 x 2.12 x 2.80 m |
| Dead weight | 3350 kg |
| Total weight | 3500 kg |
| Perm. total weight | 3500 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,20 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | m |
| Support width on one side | - m |
| Vertical support width | 2,17 m |
| Support length | 3,28 m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | Compact design, loading area with drop sides, box body for material 1.50 x 0.50 x 0.50 m / open workman basket, rotating workman basket |
Technical specifications, prices and images are subject to change.