Tracked spider platform 24m
GSA 24 G GSA 24 G
24,16 m Max. Working height
250 kg Max. Basket load / Lifting load
Hybrid Drive type
Price on request
| Max. Working height | 24,16 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 250 kg |
| Drive type | Hybrid |
| Max. lateral reach | 12,45 m |
| Overall dimensions LxWxH | 6.39 x 0.99 x 1.97 m |
| Transport position length | 6,39 m |
| Construction width | 0,99 m |
| Transport position height | 1,97 m |
| Platform dimensions WxD | 1.36 x 0.67 m m |
| Max. Platform height | 22,16 m |
| Swing axle | no |
| Basket arm, rotation angle | no / - |
| Dead weight | 3330 kg |
| Ground clearance | 0,35 m |
| Four-wheel drive | no |
| Supports | yes |
| Support pressure max. | 23.7 kN |
| Support on both sides LxW | 4.64 x 4.74 m |
| Support one-sided BxL | 3.80 x 6.50 m |
| Support narrow WxL | 2.74 x 6.50 m |
| Swivel range | 450° |
| Tractieaandrijving | yes, white rubber chain |
| Rotatable basket | yes |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Special features | Height-adjustable chassis for driving on slopes, optional electric or diesel drive, can be used for material handling up to 300 kg, optional glass vacuum cleaner available |
Technical specifications, prices and images are subject to change.