Truck-mounted working platform 57m All-wheel drive
GL 57 B All-wheel drive GL 57 B All-wheel drive
56,72 m Max. Working height
600 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 56,72 m |
| Max. Platform height | 54,72 m |
| Max. lateral reach | 40,88 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 600 kg |
| Platform dimensions LxW | 2,37 x 1,09 m |
| Swivel range | 600 kg |
| Rotating work basket | yes/2 x 220° / 440° |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 11,99 x 2,55 x 3,93 m |
| Dead weight | 25250 kg |
| Total weight | 26000 kg |
| Perm. total weight | 26000 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | yes |
| Ground clearance | 0,20 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 9,03 m |
| Support width on one side | 5,78 m |
| Vertical support width | 2,57 m |
| Support length | 7,61 m |
| Driving licence | only with personnel |
| Special features | All-wheel drive. The trucks are equipped with the Extra DRS system and therefore have an optimized reach and a better working diagram. Also available with load lift system and the Gerken Antenna Mounting System (GAMS). |
Technical specifications, prices and images are subject to change.