Truck-mounted working platform 33m
GL 33 G GL 33 G
32,50 m Max. Working height
320 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 32,50 m |
| Max. Platform height | 30,50 m |
| Max. lateral reach | 20,88 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 320 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,71 x 0,86 m |
| Swivel range | 180° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 8.80 x 2.55 x 3.55 m |
| Dead weight | 7240 kg |
| Total weight | 7490 kg |
| Perm. total weight | 7490 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,15 m |
| Supports | yes |
| Support pressure max. | 56 kN |
| Support width on both sides | 5,30 m |
| Support width on one side | 3,86 m |
| Vertical support width | 2,53 m |
| Support length | 4,87 m |
| Driving licence | C1 / 3 |
| Special features | Power connection in the basket, loading area with tail lifts, box body, enormous lateral reach, automatic set-up and retraction. Longest reach on 7.5 t chassis |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Alternatives