Truck-mounted working platform 30m
GL 30 L GL 30 L
29,80 m Max. Working height
250 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 29,80 m |
| Max. Platform height | 27,80 m |
| Max. lateral reach | 17,12 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 250 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,34 x 0,66 m |
| Swivel range | 2x225° |
| Rotating work basket | Yes, 85° |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 8.10 x 2.33 x 3.08 m |
| Dead weight | 3300 kg |
| Perm. total weight | 3500 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,23 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 3,89 m |
| Support width on one side | 3,12 m |
| Vertical support width | 2,33 m |
| Support length | 4,44/3,16 m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | Welthöchste Arbeitsbühne auf 3,5-t-Fahrgestell, extrem Reichweite, Steckdose im Arbeitskorb, Motor An-/Ausschalter im Arbeitskorb, Erdung möglich, Aufstell- und Einfahr-Automatik, Memory-Funktion, Ladefläche mit Ladebordwand 1,00 x 1,93 m |
Technical specifications, prices and images are subject to change.