Truck-mounted working platform 27m Hybrid
GL 27 M Hybrid GL 27 M Hybrid
27,07 m Max. Working height
225 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 27,07 m |
| Max. Platform height | 25,07 m |
| Max. lateral reach | 16,45 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 225 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,37 x 0,67 m |
| Swivel range | +/- 225° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 7.66 x 2.25 x 3.05 m |
| Dead weight | 3360 kg |
| Total weight | 3500 kg |
| Perm. total weight | 3500 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,16 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 3.65 (front) / 3.50 (rear) m |
| Support width on one side | 2.90 (front) / 2.85 (rear) m |
| Vertical support width | 2,20 m |
| Support length | 4.14 wide/ 3.13 narrow m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | Hybrid drive - completely emission-free working possible, socket in the workman basket, motor on/off switch in the workman basket, earthing possible, automatic retraction, automatic set-up and memory function. For weight reasons, the machine is equipped with |
Technical specifications, prices and images are subject to change.