Truck-mounted working platform 25m Electro
GL 25 N Electro GL 25 N Electro
24,50 m Max. Working height
230 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 24,50 m |
| Max. Platform height | 22,50 m |
| Max. lateral reach | 16,22 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,36 x 0,67 m |
| Swivel range | 2 x 225° |
| Rotating work basket | yes/2 x 85°. |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 7.84 x 2.44 x 3.13 m |
| Dead weight | 4920 kg |
| Total weight | 5000 kg |
| Perm. total weight | 5000 kg |
| Drive type | Battery |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,18 m |
| Supports | yes |
| Support pressure max. | 51/28 kN |
| Support width on both sides | 3.61 (front)/3.44 (rear) m |
| Support width on one side | 2.92 (front)/2.84 (rear) m |
| Vertical support width | 2,24 m |
| Support length | 4,10 m |
| Driving licence | C1 / 3 |
| Special features | Electric traction drive: 100% emission-free, range of 120 - 180 km, can also be used indoors, virtually silent operation, long lateral range, automatic set-up and retraction, memory function, up to a working height of |
Technical specifications, prices and images are subject to change.