Truck-mounted working platform 16m
GL 16 L GL 16 L
16,17 m Max. Working height
300 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 16,17 m |
| Max. Platform height | 14,17 m |
| Max. lateral reach | 11,18 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 300 kg |
| Platform dimensions LxW | 1,40 x 0,71 m |
| Swivel range | +/-200° |
| Rotating work basket | yes +/-90°. |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 6.09 x 2.18 x 2.82 m |
| Dead weight | 3290 kg |
| Perm. total weight | 3500 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,15 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 3,40 m |
| Support width on one side | 2,88 m |
| Vertical support width | 2,22 m |
| Support length | 2,89 m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | High basket load, very compact design, loading area with drop sides: Loading area 0.99 x 2.02 m. Height limit can be switched to 14 meters. |
Technical specifications, prices and images are subject to change.