Crawler work platform 22.4m
GTK 224-25 k GTK 224-25 k
Price on request
| Four-wheel drive | Chain drive |
| Drive type | Diesel |
| Construction width | 2,49 m |
| Ground clearance | 0,42 m |
| Rotating work basket | yes |
| Dead weight | 12158 kg |
| Overall dimensions LxWxH | 10.23 x 2.49 x 2.54 m |
| Transport position height | 3,11 m |
| Basket arm | yes |
| Basket arm, rotation angle | yes |
| Transport position length | 8,10 m |
| Max. Working height | 22,38 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Max. Pitch angle | 55 % ° |
| Max. lateral reach | 17,80 m |
| Indoor use only | no |
| Platform dimensions WxD | 2.44 x 0.91 m m |
| Max. Platform height | 20,38 m |
| Wheel pressure (support pressure) max. | 46 kN |
| Swivel range | endless |
| Track widening | no |
| Supports | no |
| Movable up to working height | 22,38 m |
| Non-Marking | yes |
| Surplus | 1,13 m |
Alternatives