Crawler work platform 12.4m
GTK 124-14 Wk GTK 124-14 Wk
Price on request
| Four-wheel drive | Chain drive |
| Drive type | Diesel/230V |
| Construction width | 1,41 m |
| Ground clearance | 0,14 m |
| Rotating work basket | yes |
| Dead weight | 2850 kg |
| Overall dimensions LxWxH | 4.09 x 1.41 (1.17 without basket) m |
| Transport position height | 1,99 m |
| Basket arm | yes |
| Basket arm, rotation angle | yes |
| Transport position length | 3,45 m |
| Max. Working height | 12,38 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Max. Pitch angle | 25 % ° |
| Max. lateral reach | 7,00 m |
| Indoor use only | no |
| Platform dimensions WxD | 1.30 x 0.73 m m |
| Max. Platform height | 10,38 m |
| Wheel pressure (support pressure) max. | 40 kN |
| Swivel range | 2 x 110° |
| Track widening | 1,98 m |
| Supports | no |
| Movable up to working height | 8,07 m |
| Non-Marking | yes |
| Surplus | - |