Lightweight lift 5.6m
GSL 056-8 W GSL 056-8 W
5,66 m Max. Working height
227 kg Max. Basket load / Lifting load
Battery Drive type
Price on request
| Max. Working height | 5,66 m |
| Movable up to working height | 5,66 m |
| Max. Platform height | 3,66 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 227 kg |
| Platform dimensions LxW | 0,98 x 0,67 m |
| Platform length extended | m m |
| Max. Lifting load on extension | 227 kg |
| Drive type | Battery |
| Ground clearance | 0,05 m |
| Non-Marking | yes |
| Supports | no |
| Transport position height | 1,79 m |
| Construction width | 0,77 m |
| Dead weight | 780 kg |
| Special features | Low dead weight, attachment points for restraint systems (PPE) available! |