Tracked spider platform 15m
GSA 15 H GSA 15 H
14,69 m Max. Working height
200 kg Max. Basket load / Lifting load
Hybrid Drive type
Price on request
| Max. Working height | 14,69 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 200 kg |
| Drive type | Hybrid |
| Max. lateral reach | 7,59 m |
| Overall dimensions LxWxH | 5.22 x 1.38 x 2.08 m |
| Transport position length | 5,22 m |
| Construction width | 1,38 m |
| Transport position height | 2,08 m |
| Platform dimensions WxD | 1.38 x 0.80 m m |
| Max. Platform height | 12,69 m |
| Swing axle | no |
| Basket arm, rotation angle | no |
| Dead weight | 1770 kg |
| Ground clearance | 0,07 m |
| Four-wheel drive | no |
| Supports | yes |
| Support pressure max. | 12.8 kN |
| Support on both sides LxW | 3.70 x 4.00 m |
| Support one-sided BxL | - |
| Support narrow WxL | - |
| Swivel range | 355° |
| Tractieaandrijving | yes, white rubber chain |
| Indoor use only | no |
| Non-Marking | yes |
| Special features | Compact machine dimensions, optional electric or diesel drive, rental on request incl. transport trailer, total weight then 2,260 kg, chassis hydraulically height-adjustable for driving on slopes. |
Technical specifications, prices and images are subject to change.