Truck-mounted working platform 70m
GL 70 J GL 70 J
69,60 m Max. Working height
600 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 69,60 m |
| Max. Platform height | 67,60 m |
| Max. lateral reach | 34,00 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 600 kg |
| Platform dimensions LxW | 3,88 x 1,05 m |
| Swivel range | +/- 270° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 13.77 x 2.52 x 3.98 m |
| Dead weight | 32360 kg |
| Total weight | 33000 kg |
| Perm. total weight | 33000 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,33 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 8.30 rear/ 8.38 front m |
| Support width on one side | 5.40 back/ 5.49 front m |
| Vertical support width | 2,50 m |
| Support length | 8,40 m |
| Driving licence | only with personnel |
| Special features | Fully variable support, loading platform with drop sides, telescoping cage arm 180° enables work over interfering edges, high cage load, available with load carrier system (Powerlift system ), as well as glass vacuum suction cups, *can be telescoped then 2.32 |
Technical specifications, prices and images are subject to change.