Truck-mounted working platform 27m
GL 27 T GL 27 T
27,06 m Max. Working height
230 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 27,06 m |
| Max. Platform height | 25,06 m |
| Max. lateral reach | 15,84 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 230 kg |
| Swivel range | 2x 220° = 440° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | no |
| Overall dimensions LxWxH | 7.49 x 2.36 x 3.07 m |
| Dead weight | 3500 kg |
| Total weight | 3350 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,20 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | 3,37 m |
| Support width on one side | 2,75 m |
| Vertical support width | 2,15 m |
| Support length | 4,10 m |
| Support diagonal | 4,89 m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | 1000V insulation when converting to plastic basket |
Technical specifications, prices and images are subject to change.
Alternatives