Truck-mounted working platform 27m
GL 27 R GL 27 R
26,70 m Max. Working height
250 kg Max. Basket load / Lifting load
Diesel Drive type
Price on request
| Max. Working height | 26,70 m |
| Max. Platform height | 24,70 m |
| Max. lateral reach | 16,67 m |
| Max. Basket load / Lifting load | 250 kg |
| Swivel range | 2x 200° /400° |
| Rotating work basket | yes |
| Basket arm | yes |
| Overall dimensions LxWxH | 7.77 x 2.19 x 3.05 m |
| Dead weight | 3350 kg |
| Total weight | 3350 kg |
| Drive type | Diesel |
| Four-wheel drive | no |
| Ground clearance | 0,18 m |
| Supports | yes |
| Support width on both sides | front=2.43 / rear=3.56 m |
| Support width on one side | 2,90 m |
| Vertical support width | 2,22 m |
| Support length | 3,70 m |
| Support diagonal | 4.23 m |
| Driving licence | B / 3 |
| Special features | 1000V insulation when converting to plastic basket |
Technical specifications, prices and images are subject to change.